השאר תגובות

עקרונות בבחירת מזון לכלב / ד"ר פז גפטר

כאשר אתם מגיעים לחנות חיות הינכם מבולבלים מכמות ההיצע העצום של סוגי המזון היבש לכלבים . בכתבה זו נסקור בקצרה את עקרונות הבחירה למזון לכלבים על מנת שיתאים לכלבכם ולתקציב העומד ברשותכם .

ראוי לציין כי מזון של בני אדם , שאריות לא מכיל את התזונה המלאה לה זקוק כלבכם . במקרים רבים אף יכול לגרום לסיבוכים ולנזקים בעיקר בגיל מבוגר . גם אם זה נראה כלכלי או לחילופין הכלב מבקש ממש יפה עדיף להמנע ממתן מזון זה לכלבכם .מחכרים מוכיחים שתוחלת החיים של הכלבים שקיבלו מזון של בני אדם היה קצר ב- 35% מתוחלת החיים של כלבים שקיבלו רק מזון שמותאם לכלבים בלבד .
השלב הראשון בבחירת המזון הינו לבחור את החברה ממנה אנו רוצים לרכוש את המזון .העדיפות היא לבחור חברה מוכרת ובעלת מוניטין .הטעות הנפוצה ביותר היא לנסות להבין בעצמכם מהאריזה האם המזון איכותי או לא .חברה בעלת מוניטין משקיעה המון במחקר ופיתוח , בהבטחת איכות המזון ובבקרה – העדיפות העליונה היא בדיקה באינטרנט לגבי איכות המזון באתרים אוביקטיבים .

עקרון נוסף הוא לבחור סוג מזון לפי מחיר . נדיר למצוא מותג זול שיהיה הבריא ביותר ההבדלים במחיר נובעים בעיקר מאיכות החומרים שמהם מורכב המזון – המקנים לכלב ערך ביולוגי גבוהה יותר . ראוי לומר שכאשר נותנים לכלב מזון איכותי יותר הכלבים אינם נדרשים לכמויות מזון גדולות עקב עיכול טוב יותר של המזון שהופך לאחר מכן לאנרגיה . למזון זול יש נטייה להפוך לשומן אשר לא מומלץ לכלבים .

אחרי שבחרנו את החברה יש לבחור את סוג המזון בשלב זה יש לקחת בחשבון את משקלו של הכלב גילו והאם סובל מבעיה בריאותית כל שהיא או רגישות .
לעיתים כלבים ( כמו בני אדם ) מפתחים רגישות או בעיה רפואית כל שהיא , עליהם להמנע ממזונות מסוימים או מרכיבים מסוימים או שדרושות להם תוספי מזון מסוימים . במידה וכלבכם לא חש בטוב , אינו חיוני או שפרוותו לא נראת במיטבה יש להוועץ עם וטרינר . במקרים רבים יש להחליף את המזון ואף לעיתים להחליפו במזונות רפואיים .

כאשר אנו בוחרים מזון עלינו להתחשב בשלבי החיים של הכלב :
מזון לגורים- גור זקוק לכמות יותר גדולה של ויטמינים , פרוטאין ,מינרלים ושומן העוזרים להתפתחותו . מערכת העיכול של גור פועלת בצורה שונה מזו של כלבים בוגרים לכן הם זקוקים למזון המיועד להם או לחילופין מזון המיועד לגורים עד בוגרים . גם לנקבות בהיריון או בשלב הנקה יש לתת מזון מועשר .

מזון דאטטי – כלבים אשר נוטים להשמנה או כלבים שאינם מוציאים אנרגיה זקוקים למזון דיאטטי . מזונות אלה מופחתים בקלוריות ושומן , עתירים בסיבים אשר עוזרים בעיכול ומסייעים לירידה או לשמירה על משקל תקין .
מזון לכלב בוגר – שגילו אנו עולה על 8 שנים . כלב בוגר ( בריא ) זקוק למזון שמכיל את כלל המרכיבים הנדרשים לפעילותו – חלבונים , נוגדי חימצון , פחממות , וויטמינים .
מזון לכלב מבוגר – שגילו עולה על 8 שנים , יהנו יותר ממזון שמתאים לצרכים שלהם ולשינויי שחל בגופם עקב התבגרותם . . בריאותו תלויה בהכרח בתזונתו . מזונות אלה מכילים פחות קלוריות , יותר חלבונים , ויטמינים ונוגדי חימצון .
מזון לכלב הסובל מרגישות בקיבה – יש כלבים שסובלים מקיבה רגישה המפתחים בעיות בעיכול , גזים וצואה רכה . מזון איכותי ומאוזן המכיל מרכיבים קלים לעיכול תעזור לשיקום מערכת העכול של כלבכם .במזונות אלה ישנן נוסחאות מיוחדות של נוגדי חימצון . מזונות אלה מכילים סיבים שעוזרים לעיכול קל , אורז וביצים . לרוב מזונות אלה על בסיס דגים , דגים , ברווז וצבי .

החלוקה של מזון כלבים נחלקת באופן עקרוני לארבעה רמות והן: אולטרה פרמיום, סופר פרמיום, פרמיום, מזון זול. הבעיתיות מתחילה שאין בארץ סטנדרט תקין ואין גוף המפקח על כך:

אולטרה פרימיום – אולטרה פרימיום הינה רמת האכלה הגבוהה ביותר. מזון מסוג זה מכיל את המרכיבים האיכותיים ביותר וברוב הפעמים הוא אף ראוי למאכל אדם. דוגמה לסוג מזון ברמה זו היא אינסטיקנט Nature's)Variety Instinct), גו (GO!), נאו (NOW) נטורל באלאנס (Natural Balance) .

סופר פרמיום – מזון איכותי ביותר אשר המרכיב הראשון בו הוא בשר. מזונות סופר פרמיום יכילו חלבון ממקור חי ואילו הפחמימות יהיו פחמימות מורכבות כגון אורז ולא תירס או דורה. דוגמא לסוגי מזונות שנחשבים לסופר פרמיום:ריגל (Regal) , יוקנובה (Eukanuba), פרו פלאן (Pro Plan)

פרמיום – מזונות שמכילים בשר, בדר"כ לא כמרכיב ראשון. המזון מכיל בדרך כלל קמח עופות או תוצרי לוואי של תעשיית הבשר . מזון ברמת פרמיום מספק בדרך כלל תזונה מלאה לכלב. דוגמא לסוגי מזונות שנחשבים פרמיום: פרמייר , דוג צ'או (Dog Chow), טכניקל (Techni-Cal), נוטרה נאגטס (Nutra Nagets), בונזו גולד.

מזונות זולים – מזונות שנחשבים לכאלו המספקים תזונה בסיסית בלבד ויכולים להכיל אחוזי השומן הגבוהים ועלולים לעיתים קרובות לגרום לקיצור תוחלת החיים של הכלב. מזונות מסוג זה מתאפיינים לרוב בשקי ענק ובמחיר נמוך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *